Pożyczki chwilówki online - lista-firm.com.pl


druk-pieniedzy

Kto w Polsce może emitować, drukować pieniądze?

        Emitowanie czy drukowanie pieniędzy w Polsce to proceder dopuszczony na podstawie art. 227 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W jej zapisach znajdziemy informację, że wprowadzaniem do obiegu pieniądza gotówkowego może zajmować się tylko i wyłącznie jedna instytucja państwowa. A nią jest Narodowy Bank Polski. NBP ma prawo zgodnie z zapisami w punkcie 1 art. 227 Konstytucji na prowadzenie emisji pieniądza oraz ustalanie jak i realizację polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski pozostaje jednocześnie centralnym bankiem państwa oraz odpowiada za wartość pieniądza obowiązującego w Polsce.

Pieniądze wprowadzane do emisji przez Narodowy Bank Polski to nie tylko powszechnie znane banknoty czy monety, stanowiące jedyny środek płatniczy w Polsce, ale również monety kolekcjonerskie. Te ostatnie mogą być zarówno srebrne, jak i złote i emitowane są dla upamiętnienia ważniejszych wydarzeń państwowych. Emisja monet kolekcjonerskich prowadzona jest od lat 60.-tych, a monety te dopuszczone są do sprzedaży kolekcjonerskiej nie tylko na terenie Polski, ale i poza jej granicami.

Narodowy Bank Polski emisją pieniądza zajmuje się od 1997 roku w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Z kolei w Mennicy Polskiej S.A. produkuje się monety płatnicze oraz monety kolekcjonerskie.

Warto pamiętać, że emisją czy drukowaniem pieniędzy w Polsce nie może zajmować się żadna inna instytucja, niż wskazany właśnie Narodowy Bank Polski. To niezwykle ważna informacja dla wszystkich tych, którym wydawać by się mogło, że dysponując odpowiedniej klasy sprzętem, są w stanie na własny użytek wydrukować banknoty, a następnie z sukcesem wprowadzić je do powszechnego obiegu. Za taki proceder fałszerstwa grożą poważne kary pozbawienia wolności – od 5 do nawet 25 lat.


Dodano: 23/01/2019 Autor: Magdalena Skalik    
Oceń artykuł od 1 do 5:Komentarze, pytania, opinie:


<--- zobacz cały słownik pożyczkowy

Przedstawione opisy pożyczek nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.)
Nie gwarantujemy że podane informacje na stronie lista-firm.com.pl są aktualne i prawdziwe. lista-firm.com.pl nie udziela pożyczek, jest tylko pośrednikiem finansowym.
Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za Państwa decyzje i ich następstwa. Zawsze należy czytać umowy pożyczek, sprawdzać samemu RRSO i stosować się do warunków pożyczek.