Pożyczki chwilówki online - lista-firm.com.pl


Baza BIK

Co to jest BIK?

        BIK to Biuro Informacji Kredytowej - instytucja, której działanie powinna poznać każda osoba ubiegająca się lub chcąca w przyszłości ubiegać się o pożyczkę. BIK został założony w 1997 roku przez Związek Banków Polskich, a także poszczególne banki prywatne. Jego podstawową funkcją jest zbieranie i udostępnianie informacji na temat klientów instytucji finansowych. Przekonajmy się jak działa BIK, jak możemy się tam znaleźć i czy istnieją sposoby na zmianę zapisanych informacji dotyczących naszej osoby.


>>> Pobierz i zobacz raport BIK <<<

Czym zajmuje się Biuro Informacji Kredytowej?

        Bezpośrednim powodem powołania do życia Biura Informacji Kredytowej było zwiększenie bezpieczeństwa dotyczącego obrotu finansami. Banki, które udzielają klientom pożyczek za każdym razem ponoszą ryzyko, że zobowiązanie to nie zostanie spłacone. Z tego powodu dokładają one wszelkich starań, żeby zweryfikować klientów, z którymi podejmują współpracę. Dzięki pojawieniu się BIK i innych baz danych dotyczących transakcji finansowych klientów weryfikacja ta jest bardzo prosta i co ważne – trwa stosunkowo krótko.
        BIK przechowuje dane konsumentów w postaci tak zwanych raportów kredytowych. Firmy działające w sektorze finansowym podpisują umowę z Biurem Informacji Kredytowej, na podstawie której przekazują informacje na temat zakończonej transakcji niezależnie od tego czy przebiegała ona bez problemów, czy też pojawiły się kłopoty w jej finalizacji.
        Oprócz przechowywania i przetwarzania danych o konsumentach, BIK zajmuje się również ich udostępnianiem. Wszystkie informacje, które znajdują się w rejestrach Biura Informacji Kredytowej objęte są tajemnicą bankową. Z praktyce oznacza to, że dostęp do nich mają jedynie instytucje finansowe, które podpisały umowę z BIK. Należą do nich na przykład banki czy firmy pozabankowe udzielające chwilówek przez Internet.

Jak znaleźć się w BIK? Jak można trafić do bazy dłużników?

        Wiele osób myli Biuro Informacji Kredytowej z Krajowym Rejestrem Dłużników i uważa, że znalezienie się w jego rejestrach jest czymś negatywnym, czego lepiej się wystrzegać. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że BIK gromadzi zarówno informacje negatywne, jak i pozytywne. Co więcej ogromna większość zawartych w nim danych odnosi się do pozytywnie zakończonych transakcji.
       Myli się ten, kto uważa, że lepiej unikać wpisów w BIK. Jest wręcz przeciwnie – pozytywne zapisy w tej bazie są nam bardzo potrzebne. Bank, który będzie weryfikował naszą osobę w Biurze Informacji Kredytowej chętniej udzieli pożyczki klientowi, na temat którego znajdzie wiele pozytywnych informacji niż temu, o którym w BIKu nie ma nic.
       Znalezienie się w BIKu jest bardzo proste i w dłuższej perspektywie czasu trudno tego uniknąć. Jeżeli bierzemy pożyczkę gotówkową, informacje o niej muszą się tam znaleźć, w sytuacji, kiedy stajemy się właścicielami karty kredytowej, fakt ten również jest przekazywany. Kiedy występujemy w charakterze poręczyciela, BIK musi się o tym dowiedzieć. W rejestrze zostają odnotowane wszystkie próby uzyskania kredytu.

Korzyści z bycia w bazie BIK

Korzyści związane z obecnością w Biurze Informacji Kredytowej

        Biuro Informacji Kredytowej jest niewątpliwie instytucją, które służy bankom i innym instytucjom finansowym. Dzięki niemu mogą one szybko zweryfikować klienta, a w przypadku, gdy nie jest on wiarygodny – odmówić udzielenia mu pożyczki. Dzięki temu unikają one ogromnych strat. Wbrew pozorom BIK służy również konsumentom. Błyskawiczna weryfikacja ich wiarygodności sprawia, że czas oczekiwania na upragniony kredyt zdecydowanie się skraca.

Jak możemy wpływać na naszą historię kredytową?

        Współcześnie na rynku pojawiło się wiele firm, które oferują klientom czyszczenie ich historii kredytowej w BIK. W większości instytucje te bazują na naszej niewiedzy. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że mamy ograniczony wpływ na to co w BIK znajduje się na nasz temat. Wyczyszczenie historii jest możliwe jedynie w przypadku pozytywnie zakończonych transakcji. Jeżeli chcemy tego dokonać, wystarczy, że wycofamy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych przez BIK. Żeby wycofać zgodę musimy udać się do banku, w którym zaciągaliśmy kredyt lub bezpośrednio do Biura Informacji Kredytowej. W sytuacji, kiedy mamy na swoim koncie negatywne historie nie możemy zrobić z nimi nic przez okres pięciu lat i żadna firma nie jest w stanie tego zmienić.
        Dobrym sposobem na poprawienie swojego wizerunku w BIK jest posiadanie większej ilości pozytywnie zakończonych transakcji. Dzięki nim stajemy się dla banków wiarygodni bardziej niż osoby z całkowicie czystym kontem.

Kiedy wziąć pożyczkę pozabankową?

        Przed rozpoczęciem ubiegania się o pożyczkę należy pamiętać również o czasie, który potrzebny jest do spłaty zadłużenia. W porównywarkach pożyczek pozabankowych dotyczących firm pożyczkowych znajdziemy informacje o tym jaki czas przewiduje dany pożyczkodawca – zazwyczaj jest to od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Oczywiście czas spłaty jest indywidualny dla danego klienta. Przed podpisaniem umowy deklarujemy na jaki czas potrzebujemy pieniędzy. Warto pamiętać, że nie powinien być on ani zbyt długi, ani też za krótki. Kiedy bierzemy pożyczkę na okres dłuższy niż jest nam potrzebny do spłaty, musimy zapłacić za nią więcej. Jeżeli natomiast deklarujemy zbyt krótki czas, powstaje ryzyko, że nie będziemy w stanie spłacić naszego zadłużenie w terminie.
        Dobrze jest mieć świadomość, że większość firm parabankowych działających w naszym kraju idzie swoim klientom na rękę i w momencie, kiedy nie mogą one rozliczyć się w terminie istnieje możliwość jego wydłużenia.

Wniosek o udostępnienie raportu BIK

Jak sprawdzić swoją historię w BIK?

        Informacje zawarte w Biurze Informacji Kredytowej są objęte tajemnicą bankową, co sprawia, że nie możemy prześledzić historii kredytowej naszego sąsiada. Możemy natomiast sprawdzić co BIK znajduje się na temat naszej osoby. Jak to zrobić? Należy złożyć wniosek o udostępnienie stosownego raportu. Wniosek ten powinien zawierać: • nasze dane osobowe,
• adres zameldowania i ewentualnie adres do korespondencji,
• dokładną datę, a także miejsce urodzenia,
• numer PESEL,
• numer i serię naszego dowodu tożsamości.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że jeżeli dopatrzymy się jakichkolwiek nieścisłości w raporcie otrzymanym od BIK, wszelkie uwagi musimy skierować do banku, który zamieścił informacje na nasz temat. BIK nie może ingerować w nie na nasz wniosek.Dodano: 09/09/2017 Autor: Mateusz Bogacz    
Oceń artykuł od 1 do 5:Komentarze, pytania, opinie:


<--- zobacz cały słownik pożyczkowy

Przedstawione opisy pożyczek nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.)
Nie gwarantujemy że podane informacje na stronie lista-firm.com.pl są aktualne i prawdziwe. lista-firm.com.pl nie udziela pożyczek, jest tylko pośrednikiem finansowym.
Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za Państwa decyzje i ich następstwa. Zawsze należy czytać umowy pożyczek, sprawdzać samemu RRSO i stosować się do warunków pożyczek.