Pożyczki chwilówki online - lista-firm.com.pl


Co to jest karta kredytowa

Karta kredytowa – jak rozsądnie jej używać?

        W ofertach niemal wszystkich banków znajdziemy karty kredytowe. Posiadają one wiele zalet, dlatego nie brakuje ich zagorzałych zwolenników. Dzięki karcie kredytowej zyskujemy poczucie bezpieczeństwa finansowego, a także możliwość skorzystania z wielu atrakcyjnych promocji. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że sama karta nie jest ani dobra ani zła. Wszystko zależy od tego w czyich rękach się znajdzie. Przekonajmy się jakie są zalety tego produktu bankowego, a także jakie zagrożenia się z nim wiążą.

Co to jest karta kredytowa?

        Na samym początku należy określić co dokładnie kryje się pod pojęciem karty kredytowej. Musimy odróżnić ją od karty debetowej, która dołączona jest do naszego rachunku bankowego. Karta kredytowa jest niezależnym produktem bankowym i nie jest przypisana do żadnego konta. Od karty debetowej różni ją również fakt, że nie wydajemy w jej przypadku swoich pieniędzy, a korzystamy z limitu zadłużenia, który został nam przyznany przez bank. Kiedy wydamy wszystkie pieniądze znajdujące się na karcie debetowej, staje się ona dla nas bezwartościowa, nie możemy przy jej pomocy zapłacić za zakupy, fizycznie jesteśmy bez grosza. Karta kredytowa pozwala nam wydawać nieswoje środki finansowe, co jest zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.

W przeciwieństwie do karty debetowej, która może być przyznana każdej osobie zakładającej konto w banku, kartę kredytową mogą otrzymać tylko wybrani. Banki oferują karty kredytowe na takich samych zasadach jak kredyty. Żeby je otrzymać należy posiadać stały dochód, a także dobrą historię kredytową. Tylko wówczas bank może zdecydować o przyznaniu nam limitu zadłużenia (którego wysokość będzie zależna od naszych możliwości finansowych). Co niezwykle ważne – przez określony z góry czas od naszego długu na karcie kredytowej nie są pobierane odsetki. Jeżeli uda się nam spłacić całe zobowiązanie w terminie, nie ponosimy żadnych kosztów. Jednak w sytuacji, kiedy podwinie się nam noga i spóźnimy się z uregulowaniem zaległości – bank zacznie naliczać nam odsetki.

Korzyści płynące z posiadania karty kredytowej

        Osoby, które rozumieją mechanizm działania kart kredytowych mogą czerpać z nich wiele korzyści. Profity są zależne przede wszystkim od konkretnego produktu, który posiadamy. Część banków gwarantuje nam zwrot pewnego procentu od zakupów, które zrobiliśmy w wybranych sklepach. Od transakcji częścią kart kredytowych nie są naliczane również prowizje, co w wielu wypadkach opłaca się wykorzystać. Dodatkową korzyścią jest fakt, że regularne i terminowe spłacanie zadłużenia na karcie kredytowej to niezawodny sposób na zbudowanie wiarygodności kredytowej (wszystkie te operacje odnotowywane są skrupulatnie w BIK).

Oczywistą zaletą posiadania karty kredytowej jest większe poczucie bezpieczeństwa i swobody finansowej. Jeżeli nasz szef spóźni się z wypłatą wynagrodzenia, czy przydarzą się nam nieplanowane wydatki, będziemy mogli swobodnie płacić kartą kredytową i nie poniesiemy żadnych kosztów, o ile spłacimy zadłużenie w okresie bezodsetkowym.

Dla wielu osób taka karta wiąże się z prestiżem. Nie jest ona dostępna dla każdego, a jedynie dla ludzi z dobrą sytuacją finansową, dlatego dobrze jest ją mieć.

Dług na karcie kredytowej

Karta kredytowa – na co uważać?

        Z posiadaniem karty kredytowej wiąże się tyle samo wad ile zalet. W większości przypadków generuje ona dodatkowe koszty, co jest na rękę bankom, które nie dają nam niczego za darmo i chcą przede wszystkim zarobić. Podstawowym problemem związanym z tego typu kartami jest fakt, że wiele osób traktuje je jako normalny środek płatniczy, a nie ostateczność, z której można korzystać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Dla wielu z nas świadomość posiadania kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych limitu na karcie jest pretekstem do wydawania większych ilości pieniędzy. W efekcie nasze zadłużenie bardzo szybko rośnie. Nie jest rzadkością sytuacja, że cała wypłata danej osoby przeznaczana jest na spłatę karty kredytowej. Stąd natomiast krótka droga do wpadnięcia w spiralę długów. Równie często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie uregulować naszych zobowiązań w terminie. Kiedy okres bezodsetkowy się kończy, musimy płacić o wiele więcej, co sprawia, że karta zamiast zysków zaczyna generować straty.

Musimy zdawać sobie sprawę, że pomimo okresu bezodsetkowego, karta nie jest całkowicie bezpłatna. Jej właściciel musi uiścić między innymi opłatę za jej wydanie. Jeżeli będzie ona przeznaczona dla kilku osób, konieczne będzie również zakupienie duplikatu. Banki pobierają także miesięczne lub roczne opłaty za kartę, które są proporcjonalne do limitu zadłużenia (można natomiast ich uniknąć spełniając określone warunki – na przykład wykonując określoną ilość transakcji z ich wykorzystaniem). Dodatkowo konieczne może być zapłacenie za ubezpieczenie karty kredytowej. Ze względu na ukryte koszty, przed wyrobieniem karty kredytowej należy dokładnie przeanalizować, czy takie rozwiązanie w ogóle się nam opłaca.

Koniecznie pamiętajmy, że okres bezodsetkowy obowiązuje tylko i wyłącznie dla transakcji bezgotówkowych. Kiedy będziemy musieli wypłacić pieniądze z bankomatu, zapłacimy wysoką prowizję, a odsetki zostaną naliczone już tego samego dnia, w którym dokonaliśmy transakcji. Gdy niezbędna jest nam gotówka, znacznie lepszym pomysłem jest przelanie części środków z karty na nasze konto bankowe, a następnie wypłata z bankomatu kartą debetową dołączoną do tego konta.

Jak wyjść z długów na kartcie kredytowej?

        To czy karta kredytowa przyniesie nam korzyści, czy nie zależy od wielu czynników. Bardzo ważne są nasze predyspozycje. Jeżeli wiemy o sobie, że mamy problem z zachowaniem dyscypliny i zdarza się nam wpadać w długi – zrezygnujmy z posiadania karty kredytowej. Może nam ona przysporzyć jedynie samych kłopotów. W sytuacji, kiedy mamy do siebie więcej zaufania, warto jest przeanalizować oferty kart kredytowych różnych banków. Koniecznie sprawdźmy wszystkie koszty, które się z nimi wiążą i wybierzmy opcję, która wyda się nam najbardziej atrakcyjna. Dobrze jest upewnić się na jakie zniżki możemy liczyć z daną kartą kredytową. Kiedy zależy nam na rabacie na przykład na produkty spożywcze, upewnijmy się, czy obowiązuje on w sklepach, w których najczęściej robimy zakupy.

Niezmiernie ważne jest regularne spłacanie zadłużenia na karcie kredytowej. Najlepiej jest robić to na bieżąco. Jeżeli zapłaciliśmy za jakiś produkt lub usługę kartą kredytową, jeszcze tego samego dnia przelejmy na nią pieniądze z naszego prywatnego konta. Nie dopuszczajmy do sytuacji, w której nasze zadłużenie przybiera monstrualne rozmiary. Konieczność szybkiego regulowania zobowiązań sprawi, że będziemy korzystać z karty znacznie rozważniej.

Kiedy chcemy mieć stuprocentową pewność, że nie wydamy za dużo, dobrym pomysłem jest ustalenie limitów transakcji. Należy bezwzględnie pilnować karty kredytowej. W żadnym wypadku nie przekazujmy jej innym osobom. W przypadku gdy zginie lub zostanie skradziona, pamiętajmy, żeby jak najszybciej zastrzec ją w banku.Dodano: 18/01/2018 Autor: Agata Tomaszewska    
Oceń artykuł od 1 do 5:Komentarze, pytania, opinie:


<--- zobacz cały słownik pożyczkowy

Przedstawione opisy pożyczek nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.)
Nie gwarantujemy że podane informacje na stronie lista-firm.com.pl są aktualne i prawdziwe. lista-firm.com.pl nie udziela pożyczek, jest tylko pośrednikiem finansowym.
Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za Państwa decyzje i ich następstwa. Zawsze należy czytać umowy pożyczek, sprawdzać samemu RRSO i stosować się do warunków pożyczek.