Pożyczki chwilówki online - lista-firm.com.pl


księga wieczysta

Co to jest księga wieczysta

        Księga wieczysta uważana jest za jeden z najważniejszych dokumentów związanych z daną nieruchomością, określana jest także skrótem KW. Nie warto więc bagatelizować jej odnalezienia i dokładnego sprawdzenia – szczególnie przed planowanym podpisaniem umowy przedwstępnej oraz właściwej umowy kupna nieruchomości. Jej istotą pozostaje bowiem ustalenie stanu prawnego konkretnej nieruchomości. I tu nieważne staje się to, czy nieruchomość będzie mieszkaniem, gruntem, działką rekreacyjną czy budowlaną. Dla każdego z wymienionych typów nieruchomości warto sprawdzić istnienie księgi wieczystej. Tym bardziej, że ma to kluczowe znaczenie zarówno w przypadku zakupu, jak i sprzedaży nieruchomości.

        Jakie informacje może zawierać księga wieczysta? Znajdziemy w niej dane o właścicielu nieruchomości, zorientujemy się, czy nieruchomość nie jest zadłużona oraz poznamy ewentualne osoby, które mogłyby sobie rościć prawa do nabywanej przez nas nieruchomości. Planując kupić nieruchomość koniecznie warto poprosić o odpis księgi wieczystej, jeśli ta istnieje. Co będzie zawierał taki dokument? Przede wszystkim będzie podzielony na 4 działy:
• 1 dział prezentować będzie opis nieruchomości: jej rodzaj, lokalizację, wielkość, rozkład pomieszczeń, jak również udział w nieruchomości wspólnej – ta ostatnia grupa danych dotyczyć może kwestii korzystania z wspólnego parkingu, dróg dojazdowych czy chociażby placu zabaw
• 2 dział to informacje o właścicielu lub osobie użytkującej daną nieruchomość, także o wieczystym użytkowaniu – tutaj znajdą się też dane o udziałach do nieruchomości kilku osób, jeśli takie istnieją
• 3 dział prezentuje dane o ograniczonych prawach oraz wszelkich roszczeniach ciążących na nieruchomości (np. egzekucjach nieruchomości czy wpisach komorniczych) – nie znajdziemy tutaj jednak informacji o hipotekach
• 4 ostatni dział, to informacje o hipotekach – bardzo ważne przed zakupem nieruchomości; jeśli więc sprzedający posiada kredyt na zakup tej nieruchomości, w księdze wieczystej znajdziemy dokładne dane o istniejącym zobowiązaniu finansowym

Czy zawsze kupując mieszkanie, liczyć się musimy z obecnością księgi wieczystej? Oczywiście, że nie. Sytuacja braku księgi wieczystej dotyczyć będzie niektórych spółdzielczych własnościowych praw do lokalu. Przy zakupie takiej nieruchomości, należy niezwłocznie złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej. Gdzie tego dokonać? Najlepiej we właściwym dla lokalizacji Sądzie Rejonowym.

Jeśli zaś planowana do zakupu przez nas nieruchomość posiada księgę wieczystą, możemy złożyć wniosek o wgląd do niej zarówno w postaci odpisu zwykłego, jak i zupełnego. Odpis zwykły zawierać będzie wyłącznie aktualne informacje o nieruchomości, odpis zupełny z kolei – całą historię nieruchomości, z danymi o wszystkich jej dotychczasowych właścicielach i wpisach do hipoteki czy innych ograniczeniach w dysponowaniu nieruchomością. Nieaktualne informacje w papierowej wersji KW podkreślone będą na czerwono. Wniosek złożymy w sądzie, choć wpis w księdze wieczystej możemy też przejrzeć bez wychodzenia z domu, korzystając ze specjalnej platformy internetowej. Wystarczy, że znamy dokładny numer księgi wieczystej dla danej nieruchomości. Informacje z KW dostępne w wersji elektronicznej które straciły na aktualności, z kolei umieszczone będą na szarym tle – warto o tym pamiętać podczas dokładnego przeglądania zapisów zawartych w KW. .


Dodano: 21/05/2019 Autor: Marek Ciechanowski    
Oceń artykuł od 1 do 5:Komentarze, pytania, opinie:


<--- zobacz cały słownik pożyczkowy

Przedstawione opisy pożyczek nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.)
Nie gwarantujemy że podane informacje na stronie lista-firm.com.pl są aktualne i prawdziwe. lista-firm.com.pl nie udziela pożyczek, jest tylko pośrednikiem finansowym.
Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za Państwa decyzje i ich następstwa. Zawsze należy czytać umowy pożyczek, sprawdzać samemu RRSO i stosować się do warunków pożyczek.