Pożyczki chwilówki online - lista-firm.com.pl


Lokata bankowa

Co warto wiedzieć o oszczędzaniu na lokatach bankowych?

        Lokaty bankowe należą do jednych z najpopularniejszych metod oszczędzania pieniędzy. Ich powodzenie nie jest warunkowane wysokimi zyskami, bo oprocentowanie typowej lokaty rzadko przekracza 3%, dla oszczędzających zdecydowanie większym atutem jest bezpieczeństwo pieniędzy przy jednoczesnym zysku. Osoby posiadające zapasy gotówki powinny pomyśleć o ulokowaniu ich na lokacie. Nie wiąże się to z większym ryzykiem, a pieniądze same na siebie pracują. Dlaczego by nie skorzystać z takiej możliwości?

Co to jest lokata bankowa?

        O lokatach bankowych słyszymy niemal codziennie, pomimo to istnieją osoby, które nie są w stanie wyjaśnić czym one dokładnie są. A jest to naprawdę proste. Lokata jest to rodzaj pożyczki dla banku zazwyczaj na określony czas. Oczywiście nie jest to pożyczka darmowa. Po upływie terminu trwania lokaty otrzymujemy pewien procent od wpłaconych pieniędzy. Oprocentowanie jest zależne od danej oferty. Obecnie nie jest ono wysokie i wynosi średnio około 3%.

Lokaty często porównywane są z kontami oszczędnościowymi, jednak pomiędzy tymi produktami występują zasadnicze różnice. Jeżeli decydujemy się na najpopularniejszą lokatę terminową nasze pieniądze zostają zamrożone. Nie możemy ich wypłacić przed czasem, nie są możliwe także dopłaty. Oczywiście, jeżeli znajdziemy się w kryzysowej sytuacji zawsze możemy sięgnąć po środki z lokaty, jednak bardzo często zdarza się, że skutkuje to utratą prawa do odsetek. Inaczej wygląda sytuacja z kontami oszczędnościowymi, które choć niżej oprocentowane są bardziej elastyczne. Możemy wpłacać i wypłacać z nich pieniądze w dowolnym momencie. Tu należy jednak zaznaczyć, że większość banków umożliwia nam jedynie jedną darmową wypłatę w miesiącu. Za każdą kolejną będzie trzeba zapłacić zazwyczaj kilka złotych.

Warunki zakładania lokaty

        Zanim podejmiemy decyzję o założeniu lokaty powinniśmy zapoznać się z ofertami przynajmniej kilku banków. Musimy mieć świadomość, że nie możemy wpłacić na lokatę dowolnej sumy pieniędzy. To bank określa jaka jest minimalna, a także maksymalna kwota niezbędna, żeby założyć lokatę. Obecnie mamy do wyboru wiele tego typu produktów, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziemy to czego szukamy.
Każdy inwestor musi zdawać sobie sprawę, że nie otrzyma całej kwoty wypracowanych na lokacie pieniędzy. Zyski podlegają oprocentowaniu w wysokości 19%. Jest to tak zwany podatek Belki.

Czy pieniądze na lokacie na pewno są bezpieczne?

        Lokaty bankowe należą do jednych z najbezpieczniejszych metod oszczędzania pieniędzy, co odróżnia je na przykład od funduszy inwestycyjnych. Umieszczając pieniądze na lokacie możemy o nich zapomnieć. Zysk, choć zazwyczaj niewielki na pewno pojawi się na naszym koncie. Wybierając lokatę z pewnością nie stracimy. Nasze pieniądze są chronione przez bankowy fundusz gwarancyjny (ochrona ta dotyczy kwot do 100 tysięcy euro). Jeżeli bank zbankrutuje, co zdarza się niezwykle rzadko, fundusz wypłaci nam pieniądze. Kwotę powyżej 100 tysięcy euro można odzyskać podczas postępowania upadłościowego banku.

Czym jest kapitalizacja odsetek?

Jak założyć lokatę bankową

        Osoba, która myśli o założeniu lokaty bankowej powinna zapoznać się z pojęciem kapitalizacji odsetek. Oznacza ono, że odsetki doliczane są od kwoty pożyczonej bankowi na przykład po kwartale, miesiącu, tygodniu, a nawet jednym dniu. Lokaty, które gwarantują nam dzienną kapitalizację odsetek pozwalają ominąć podatek Belki. Żeby uniknąć tego podatku trzeba spełnić jeden warunek – kwota podlegająca opodatkowaniu może wynosić maksymalnie 2,49 zł. A to dlatego, że w tym wypadku wykorzystywany jest mechanizm zaokrąglania do złotówki. Opodatkowaną kwotą będzie 2 zł. 19-procentowy podatek od dwóch złotych to 38 gr. Tę kwotę zaokrąglamy do dołu, co pozwala zredukować podatek do zera.

Lokata odnawialna – co to takiego?

        W momencie zakładania lokaty każdy inwestor musi zdecydować, czy ma być ona odnawialna, czy pieniądze wraz z wypracowanymi odsetkami po upływie określonego czasu mają trafić na jego konto. W przypadku produktu jakim jest lokata odnawialna wszystkie pieniądze, a także odsetki od nich zostają zsumowane, a bank automatycznie wykorzystuje je do założenia kolejnej lokaty. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy takie rozwiązanie jest korzystne. Naszą czujność powinien budzić fakt, że nie mamy gwarancji, że otrzymamy ponownie lokatę na tych samych warunkach. Często zdarza się, że po upływie kilku lub kilkunastu miesięcy bank nie posiada w ofercie lokaty, na którą się zdecydowaliśmy i proponuje nam inne rozwiązanie. Niekiedy jest ono korzystniejsze, równie prawdopodobnym jest, że nowa lokata nie będzie dla nas zadowalająca. Z tego względu lokata odnawialna nie zawsze jest dobrym wyborem.

Czym jest lokata strukturyzowana?

        Lokata strukturyzowana, przez banki nazywana niekiedy inwestycyjną to produkt, który znacznie różni się od typowej lokaty. Składa się on z dwóch części – oszczędnościowej i inwestycyjnej. Część oszczędnościowa będzie obejmowała większość wpłaconej gotówki. Nie różni się ona od tradycyjnej lokaty. Pieniądze są tu bezpieczne, a inwestor ma pewność niewielkiego zysku. Z kolei część inwestycyjna wiąże się z pewnym ryzykiem. Możemy zarobić na niej więcej, jednak ryzyko straty jest w tym przypadku realne. Charakterystyczną cechą lokaty strukturyzowanej jest to, że inwestor ma do wyboru jedynie pewną ilość inwestycji, które zaproponuje mu bank. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem – bank zatrudnia najlepszych specjalistów, a także ma dostęp do ograniczonych instrumentów inwestycyjnych. Z tego względu szanse, że zainwestowane pieniądze zaczną zarabiać są znacznie wyższe niż w sytuacji, kiedy decyzję o inwestycji podejmuje osoba nie znająca ryku.

Jak założyć lokatę bankową?

        Współcześnie zakładanie lokaty jest tak proste jak nigdy dotąd. Warto pamiętać, że takie produkt dostępny jest jedynie w bankach, nie mają go natomiast w swojej ofercie firmy pożyczkowe. Osoba, która chce założyć lokatę nie musi nawet wychodzić z domu. Wszystkie formalności może załatwić za pośrednictwem internetu, w całości online. Jako, że na na rynku dostępna jest ogromna ilość lokat, przed podjęciem decyzji warto jest poświęcić trochę czasu na znalezienie tej najbardziej dla nas korzystnej. Przydatne mogą się tu okazać internetowe porównywarki lokat. Pamiętajmy, że niektóre banki wymagają od osób zainteresowanych lokatą założenia u nich rachunku bankowego. Warto upewnić się, czy nasz bank nie ma takich wymagań, a jeżeli tak, koniecznie sprawdźmy jakie koszty wiążą się z prowadzeniem takiego konta. Dokładnie zapoznajmy się z treścią umowy. Upewnijmy się, czy istnieje możliwość wcześniejszej wypłaty pieniędzy bez konieczności utraty wszystkich odsetek. Zastanówmy się również, czy interesuje nas lokata odnawialna, czy po upływie określonego czasu chcielibyśmy, żeby bank przelał pieniądze z odsetkami na nasz rachunek bankowy.

Po podpisaniu umowy z bankiem musimy wpłacić pieniądze na lokatę – zazwyczaj mamy możliwość zapłaty gotówką i przelewem bankowym.


Dodano: 05/03/2018 Autor: Milena Skalik    
Oceń artykuł od 1 do 5:Komentarze, pytania, opinie:


<--- zobacz cały słownik pożyczkowy

Przedstawione opisy pożyczek nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.)
Nie gwarantujemy że podane informacje na stronie lista-firm.com.pl są aktualne i prawdziwe. lista-firm.com.pl nie udziela pożyczek, jest tylko pośrednikiem finansowym.
Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za Państwa decyzje i ich następstwa. Zawsze należy czytać umowy pożyczek, sprawdzać samemu RRSO i stosować się do warunków pożyczek.