Pożyczki chwilówki online - lista-firm.com.pl


Windykacja zewnętrzna

Co to jest windykacja wewnętrzna? Co może firma windykacyjna?

        Windykacja zewnętrzna to nic innego, jak powierzenie obowiązku odzyskania istniejącego długu podmiotowi zewnętrznemu, niezwiązanemu w żaden większy sposób z działalnością danej firmy, która dług ten chce odzyskać. Usługa zlecenia wykonania windykacji zewnętrznej najczęściej opłacana jest już po uregulowaniu należności pozyskanych od dłużnika. Jak pokazuje jednak praktyka i statystyki prowadzone wśród firm windykacyjnych – przyjmuje się, że zaledwie ¼ przedsiębiorców odzyskuje należne im środki finansowe korzystając z usług windykacji zewnętrznej. Najczęstszym powodem, przez który rezygnują z takich usług, pozostają zbyt wysokie ich koszty. Tu jednak nie zawsze jest właśnie tak, że koszty te są duże. Zazwyczaj przedsiębiorcy nie poznają szczegółowo tematu, a wyrokują na „nie” bez większego zastanowienia.

Statystyki pokazują jednak, że dużą część zaległych należności finansowych udaje się pozyskać właśnie głównie dzięki wsparciu firm windykacyjnych działających niezależnie od istnienia danego przedsiębiorstwa. Dlatego też warto zaufać profesjonalistom specjalizującym się w tej właśnie branży.

Windykacja zewnętrzna przez firmy windykacyjne wybierana jest jednak przez świadomych przedsiębiorców, którzy dotychczas bezskutecznie dopominali się o odzyskanie należnych im pieniędzy lub też wiedzą, że dużo więcej kosztować ich będzie zbudowanie wewnętrznego działu windykacji, niż mieliby usługę tę zlecić firmie zewnętrznej.

Ile kosztuje windykacja zewnętrzna? Choć oferty cenowe mogą rzecz jasna znacznie się różnić, to praktyka pokazuje, że zazwyczaj za przeterminowane do 60 dni zobowiązania finansowe płaci się zaledwie kilka procent. Wierzytelności istniejące powyżej 60 dni to już koszt nawet kilkudziesięciu procent – jak widać więc, koszt ten zdecydowanie wzrasta.
Dodatkowo warto wiedzieć, że wynagrodzenie w postaci prowizji od ściągniętego długu przez firmę windykacjyną waha się zazwyczaj od 5 do 30%, a jego wysokość uzależniona jest wysokości kwoty wierzytelności oraz stopnia trudności danej sprawy. Firmy specjalizujące się w windykacji zewnętrznej przyjęły także zasadę ustalania niższego procentu prowizji od wysokich kwot zadłużenia.

Windykacja zewnętrzna jednak w oczach specjalistów w branży sprzedaży i marketingu, uznawana jest za sposób wyższy efektywnościowo w zakresie realnego odzyskania długu. Profesjonalni windykatorzy działają bowiem w oparciu o wieloletnie doświadczenie i fachową wiedzę, posługują się dodatkowo profesjonalnymi narzędziami IT. Do tego gwarantują również dostęp do różnego rodzaju analiz i raportów, przy czym dbają także o to, by zachowane zostało dobre imię ich klienta.

Jakie korzyści nieść za sobą będzie skorzystanie z oferty wsparcia windykacji zewnętrznej w odzyskiwaniu długu np. od vivusa? Z pewnością warto tu wskazać na ogromną oszczędność czasu wierzyciela oraz brak konieczności tworzenia wewnętrznego działu zajmującego się długiem. Przez to właściciel przedsiębiorstwa może w pełni oddać się prowadzeniu własnej firmy i dbać o to, by jej pozycja na rynku branżowym nieustannie rosła w siłę. Znaczna redukcja kosztów własnych wierzyciela ma tutaj równie duże znaczenie.

Windykacja przez firmy windykacyjne może przybierać różnorodne postaci. Dlatego też dłużnicy muszą liczyć się z tym, że windykatorzy mają prawo przesyłania wezwań do zapłaty, mogą prowadzić negocjacje, których celem będzie całkowita spłata zadłużenia lub rozłożenia go na raty możliwe do spłaty przez dłużnika. Firma windykacyjna może też wystąpić w imieniu swojego klienta do sądu z pozwem o zapłatę długu, ale tylko wówczas, gdy jest pełnomocnikiem wierzyciela.


Dodano: 22/08/2018 Autor: Magdalena Skalik    
Oceń artykuł od 1 do 5:Komentarze, pytania, opinie:


<--- zobacz cały słownik pożyczkowy

Przedstawione opisy pożyczek nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.)
Nie gwarantujemy że podane informacje na stronie lista-firm.com.pl są aktualne i prawdziwe. lista-firm.com.pl nie udziela pożyczek, jest tylko pośrednikiem finansowym.
Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za Państwa decyzje i ich następstwa. Zawsze należy czytać umowy pożyczek, sprawdzać samemu RRSO i stosować się do warunków pożyczek.