Pożyczki chwilówki online - lista-firm.com.pl


Pożyczki społecznościowe

Co to są pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe są alternatywą dla banków i firm pożyczkowych. Ich ideą jest pożyczanie pieniędzy od osób prywatnych, a nie jak w dwóch pozostałych przypadkach – instytucji finansowych. Cały proces odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej, która nie tylko ułatwia pożyczkobiorcom znalezienie pożyczkodawców (i na odwrót), ale także weryfikuje swoich użytkowników. Platforma nie uczestnicy w samym procesie pożyczania, ale zwiększa jego bezpieczeństwo. Nie da się ukryć, że pomysł pożyczek społecznościowych jest w Polsce bardzo kontrowersyjny.

Pożyczki społecznościowe – czy to dobry pomysł?

        Idea pożyczek społecznościowych przywędrowała do Polski z krajów anglosaskich, gdzie zdobyła sobie wielu zwolenników i przynosi pokaźne dochody. Wielką zaletą tej formy pożyczania pieniędzy jest powszechna dostępność. Uzyskanie kredytu w banku dla wielu osób jest niemożliwe. Osoby, które posiadają zdolność kredytową często muszą czekać na pieniądze tygodniami. Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku firm pożyczkowych, które błyskawicznie weryfikują potencjalnego klienta i równie szybko wypłacają pieniądze.

Wielu pożyczkobiorców zarzuca firmom pożyczkowym zbyt wysokie stawki oprocentowania, w przypadku pożyczek społecznościowych miałoby to wyglądać inaczej. Każda transakcja przebiega na indywidualnych zasadach, dlatego osoba pożyczająca często ma szanse wytargować lepsze warunki niż ma to miejsce w przypadku parabanku, który jest firmą posiadającą cennik i funkcjonującą w oparciu o stałe zasady.

Firmy parabankowe zazwyczaj określają dolne i górne kwoty, które skłonne są zaoferować swoim potencjalnym klientom. Sytuacja z pożyczkami społecznościowymi wygląda zupełnie inaczej. Jeżeli tylko znajdziemy inwestora, który dysponuje określonymi środkami i wyraża chęć pożyczenia ich – nie ma ani dolnego, ani górnego limitu pożyczki.

Pożyczki społecznościowe to szansa na korzyści zarówno dla osób, które potrzebują pieniędzy, jak i dla tych, którzy mają ich nadmiar i chcieliby je pożyczyć na atrakcyjny procent. Bez wątpienia pożyczki społecznościowe są lepszą perspektywą zarobku niż lokaty bankowe. Oczywiście osoby chcące ich udzielać muszą liczyć się z większym ryzykiem, które jednak wraz z rozwojem tego sektora maleje (ubezpieczenia, szczegółowa weryfikacja użytkowników).

Problemy związane z pożyczkami społecznościowymi?

        Pożyczki społecznościowe z założenia mają być dostępne dla szerszej grupy odbiorców niż pożyczki bankowej, a także tańsze niż pożyczki oferowane przez firmy parabankowe. Nietrudno się domyślić, że głównym problemem tej instytucji są nierzetelni klienci, którzy pożyczają pieniądze, a następnie ich nie spłacają. Ogromna ilość nieuczciwych pożyczkobiorców w Polsce sprawiła, że platformy, za pośrednictwem których zawierane są transakcję zaczęły szczegółowo weryfikować użytkowników. Osoby, które myślą, że wystarczy zarejestrować się w konkretnym serwisie, żeby bez kłopotu otrzymać pieniądze są w błędzie. Platformy współpracują z organami, które zajmują się przechowywaniem informacji o nierzetelnych pożyczkobiorcach. Osoba, która chce otrzymać środki finansowe w ramach pożyczek społecznościowych musi się liczyć z tym, że informacje o niej zostaną szczegółowo zweryfikowane. W przeciwnym razie instytucja pożyczek społecznościowych szybko by upadła nie mogąc wyegzekwować należności.

Największe szanse na uzyskanie pożyczki społecznościowej mają rzetelni pożyczkobiorcy, czyli po prostu osoby posiadające dobrą historię kredytową. Jeżeli do tej pory spłacaliśmy wszystkie nasze zobowiązania finansowe terminowo, prawdopodobnie bez problemu uzyskamy pożyczkę społecznościową. Im lepsza jest nasza historia kredytowa, tym jesteśmy bardziej wiarygodni, a w związku z tym możemy otrzymać wyższe sumy. Dla rzetelnych pożyczkobiorców skorzystanie z pożyczek społecznościowych może być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, gdyż często mogą oni wynegocjować lepsze warunki niż ma to miejsce w przypadku firm pożyczkowych. Mogą liczyć zarówno na lepsze oprocentowanie, jak i na dłuższy termin spłaty.

Jak wybrać portal pożyczek społecznościowych online?

        W sieci znajdziemy wiele portali, które specjalizują się w pożyczkach społecznościowych. Rejestrują się na nich zarówno pożyczkobiorcy, jak i osoby, które chciałyby pożyczyć pieniądze. Poszczególne platformy różnią się między sobą. Odmienne może być między innymi oprocentowanie, opłaty wstępne, które są pobierane od każdego nowego użytkownika. Portale internetowe jak lista-firm.com.pl mogą pobierać różne środki za prowadzenie konta użytkownika. Pożyczki oferowane za ich pośrednictwem mogą różnić się także oprocentowaniem. Część platform przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla osób fizycznych, inne powstały z myślą o przedsiębiorcach.

Duży wybór sprawia, że każdy pożyczkobiorca bez problemu znajdzie platformę online, która w najwyższym stopniu odpowiada jego potrzebom i oczekiwaniom. Osoby, które dysponują wolnymi środkami finansowymi i chciałyby zarabiać na ich pożyczaniu powinny upewnić się, czy i w jaki sposób dana platforma weryfikuje potencjalnych pożyczkobiorców. Im bardziej rygorystyczne są kryteria weryfikacji, tym większe prawdopodobieństwo, że zobowiązanie zostanie spłacone terminowo.

Pożyczki społecznościowe – od czego zacząć gdzie dostać?

        Jeżeli chcemy korzystać z pożyczek społecznościowych, musimy założyć konto na wybranej platformie, a następnie poddać się procesowi weryfikacji.

Osoby, które mają do zaoferowania środki finansowe będą zobowiązane do okazania dowodu osobistego, podania telefonu, maila, a także numeru konta w polskim banku.

W przypadku potencjalnych pożyczkobiorców niezbędne jest podanie danych osobowych – platforma wymaga przesłania skanu dowodu osobistego. Konieczny jest również e-mail, numer telefonu komórkowego, a także numer konta bankowego. Weryfikacja naszego konta w banku najczęściej odbywa się poprzez wysłanie niewielkiej kwoty na konto wskazane przez serwis. Należy zdawać sobie sprawę, że na tym etapie weryfikacji nie jesteśmy wiarygodnymi pożyczkodawcami i mamy niewielkie szanse na otrzymanie nawet niewielkiej sumy pieniędzy. Żeby zwiększyć swoją wiarygodność należy podać więcej informacji, a mianowicie poddać się weryfikacji na własne życzenie.

Taka weryfikacja może przybierać rozmaite formy. Użytkownicy proszeni są o przesłanie na przykład drugiego dowodu tożsamości (na przykład paszportu), może być to również drugie zdjęcie twarzy. Weryfikowani proszeni są o przesłanie rachunków – na przykład za prąd lub internet. Ma to na celu porównanie numeru rachunku z informacjami, które podali podczas pierwszego etapu weryfikacji. Szanse na uzyskanie pożyczki znacznie zwiększy podpisanie zgody na weryfikację danych w takich instytucjach jak choćby BiK czy BiG, a także na ustalenie oceny punktowej swojej osoby.

Pożyczkobiorca automatycznie staje się bardziej wiarygodny, kiedy przedstawi informacje o swoim zatrudnieniu, a także wysokości uzyskiwanych dochodów (może podać na przykład numer telefonu i adres pracodawcy). Innym rozwiązaniem jest przedstawienie zaświadczeń podpisanych przez pracodawcę.


Dodano: 04/08/2018 Autor: Agata Tomaszewska    
Oceń artykuł od 1 do 5:Komentarze, pytania, opinie:


<--- zobacz cały słownik pożyczkowy

Przedstawione opisy pożyczek nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.)
Nie gwarantujemy że podane informacje na stronie lista-firm.com.pl są aktualne i prawdziwe. lista-firm.com.pl nie udziela pożyczek, jest tylko pośrednikiem finansowym.
Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za Państwa decyzje i ich następstwa. Zawsze należy czytać umowy pożyczek, sprawdzać samemu RRSO i stosować się do warunków pożyczek.