Pożyczki chwilówki online - lista-firm.com.pl


Związek Banków Polskich

Co to jest Związek Banków Polskich?

        Związek Banków Polskich (ZBK) jest samorządową organizacją banków działającą na podstawie obowiązującej od 30 maja 1989 roku ustawy o izbach gospodarczych. Jako instytucja państwowa, ZBK powołany został do życia w styczniu 1991 roku. Czy można powiedzieć, że do związku należą wszystkie banki? Oczywiście, że nie. Członkowstwo w ZBP jest całkowicie dobrowolne i dotyczy tylko tych banków, które działają na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, na podstawie obowiązującego w naszym kraju prawa.

Do najważniejszych zadań statutowych Związku Banków Polskich należy reprezentowanie i ochrona wspólnych interesów wszystkich banków członkowskich. Do tego zaliczyć należy:
• współpracę z Narodowym Bankiem Polskim, rządem oraz ministerstwami właściwymi w zakresie szerokiego rozumienia funkcjonowania przepisów prawa
• wydawanie opinii i ekspertyz dotyczących działania banków, w tym kredytów i pożyczek
• eksperckie wspieranie prac legislacyjnych komisji Sejmu oraz Senatu
• promocja sektora bankowego oraz oferowanych przez niego usług
• wspieranie budowy infrastruktury międzybankowej
• prowadzenie rozliczeń pieniężnych, czekowych i kartowych
• kształcenie kadr bankowych
• kształtowanie zasad dobrej praktyki bankowej

Przedstawiciele ZBP (strona internetowa) biorą udział w wielu ważnych państwowych pracach: wspierają Radę ds. Systemu Płatniczego przy NBP, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, prowadzą konsultacje z Ministerstwem Finansów, Komisjami stałymi Sejmu RP, Komisją Nadzoru Finansowego, czynnie uczestniczą w pracach Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności czy Związku Województw RP.

Do tego Związek Banków Polskich jest organizatorem cyklicznych konferencji tj. m.in. Forum Bankowe, Kongres Gospodarki Elektronicznej, Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych czy SEPA Forum Polska.Dodano: 11/12/2019 Autor: Agata Stopka    
Oceń artykuł od 1 do 5:Komentarze, pytania, opinie:


<--- zobacz cały słownik pożyczkowy

Przedstawione opisy pożyczek nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.)
Nie gwarantujemy że podane informacje na stronie lista-firm.com.pl są aktualne i prawdziwe. lista-firm.com.pl nie udziela pożyczek, jest tylko pośrednikiem finansowym.
Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za Państwa decyzje i ich następstwa. Zawsze należy czytać umowy pożyczek, sprawdzać samemu RRSO i stosować się do warunków pożyczek.